Nezaměstnanost v ČR stále klesá

Ekonomika jde neustále kupředu, což se projevuje jak v tom, že roste i průměrná mzda, tak i v oblasti, jakou je nezaměstnanost. Pokud se podíváme na tuzemské firmy a jejich zaměstnance, je třeba říci, že se v posledních měsících drží nezaměstnanost na velmi dobrých hodnotách. Je to přirozeně dáno hlavně tím, že během léta a na začátku podzimu byly oblíbené četné sezonní práce. I s nástupem chladnějšího počasí je ale nezaměstnanost stále poměrně nízká. Pokud se podíváme na aktuální čísla z listopadu, je třeba říci, že meziměsíčně klesla o jednu desetinu procentního bodu. Její hodnota tak byla na velmi dobré úrovni, a to 4,9 procenta. Z dlouhodobého hlediska je to hodnota, která je velmi dobrá.

Contents

Pracovní úřady jásají

Daná čísla výrazným způsobem potěšila také pracovní úřady. A to hlavně z toho důvodu, že počet uchazečů o zaměstnání byl v listopadu roku 2016 jedním z nejnižších po výrazně dlouhé době. Konkrétně potom od prosince roku 2008. Je tady jasné, že v tomto ohledu se tuzemským firmám daří poměrně dobře. Pokud se podíváme na konkrétní čísla, tak v evidenci úřadů práce bylo celkem 362 755 zájemců o práci. I toto číslo celkem dobře ukazuje, že počet nezaměstnaných je příjemně malý.

Na co bychom dále neměli zapomínat, to je také na pohled současných firem. Že se jim daří, to jasně ukazuje i to, že bylo k dispozici nejvíce pracovních míst od listopadu roku 2007. Pokud se také podíváme na konkrétní čísla, potom musíme říci, že volných pozic bylo zhruba 135 300. Jedná se o hodnotu, která poměrně pozitivně překvapila jak samotné úřady práce, tak i analytiky.

Jak tomu bylo v loňském roce

Proč o dané nezaměstnanosti mluvíme jako o velmi dobré? Jelikož máme čísla, která byla dostupná v loňském roce, tedy v listopadu roku 2015. Ta rozhodně nebyla tak pozitivní, jako je tomu teď. Máme li být konkrétní, zde jsou konkrétní informace:

  • Míra nezaměstnanosti: 5,9 procenta
  • Počet lidí bez práce: 431 364
  • Počet uchazečů na volné místo: 2,7
Nezaměstnanost je historicky na nejnižších číslech

Nezaměstnanost je historicky na nejnižších číslech

Je tedy jasné, že poslední rok znamenal pro tuzemskou ekonomiku a hlavně tuzemské firmy poměrně velký skok kupředu. Podívejme se společně také na to, jak jsou na tom jednotlivé lokality v naší zemi a kde je dnes ideální bydlet.

Jak jsou na tom jednotlivé regiony?

Výše uvedená čísla jsou samozřejmě průměrem celé republiky. Jsou oblasti, kde je nezaměstnanost vyšší  jsou oblasti, kde je naopak nižší. Pokud se na ně podíváme konkrétně, potom zcela určitě dominuje oblast Plzně, a to v rámci celého kraje. Stejně tak se dobře daří i okresům, jako jen třeba Rychnov nad Kněžnou. Zde je to hlavně z důvodu výrobního závodu Škoda Auto. V rámci jiných okresů se dobře daří třeba lokalitám v okolí Prahy, jako je její východní část, stejně jako okres Benešov.

Pokud se společně podíváme i na ta horší čísla, tak zde si dlouhodobě drží ono negativní prvenství lokalita Ústí nad Labem. V podstatě s celým krajem je spojena nezaměstnanost, která je ve výši 7,6 procenta. Dále nezapomínejme ani na další lokality a okresy. Je to třeba Mostecko, stejně jako je to i lokalita Karviné. Zde se počet nezaměstnaných také drží na poměrně vysokých hodnotách, což má za následek to, že se jedná o celkem problémové lokality.

Jaký vývoj se očekává?

Pokud bude tuzemská ekonomika i nadále růst, je třeba říci, že to bude pro firmy dobrá zpráva, jelikož si budou moci stále dovolit dostatek lidí a nezaměstnanost bude klesat. Zároveň je ale třeba říci i to, že vlivem konce sezonních prací může také stoupat. V řadě situací ale spíše uměle, jelikož je mnoho pracovníků, kteří přes zimu nepracují a je pro ně výhodnější nechat se zapsat na pracovní úřad. A to z toho důvodu, aby jim stát platil sociální a zdravotní pojištění. I když nemusí mít nárok na podporu, je to pro ně stále výhodná možnost.

Dále se očekává i vývoj, který je spojený s takzvaným agenturním zaměstnáváním. Jedná se o situace, kdy lidé pod agenturou sice mají práci, ale z oficiálního hlediska mohou být vedeni jako nezaměstnaní. Týká se to hlavně situací, kdy daní lidé pracují na dohodu o provedení práce. To se má v budoucnu změnit, jelikož stát plánuje přísnější opatření, které by měla agenturní zaměstnávání postavit do role, aby bylo v budoucnu více rovnocenné klasické pracovní smlouvě, kterou bude mít zaměstnanec u svého zaměstnavatele.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *