Kolik vám odčitatelné položky od základu daně pomohou ušetřit?

Sestavujete daňové přiznání? Máte na to ještě několik týdnů a tak rozhodně není nutné jakkoliv výrazně pospíchat. I proto můžete stále zjišťovat, jak je možné si výši zaplacené daně snížit. Co vám v tomto ohledu dokáže pomoci? Jsou to odčitatelné položky od základu daně. Je jich hned několik a my musíme říci, že celkové částky jsou velmi lákavé.

Pokud už teď víte, že daně platit nebudete, jelikož vám vychází nulové, je v podstatě zbytečné si shánět podklady k tomu, co vše jste zaplatili a co všechno je možné si odečíst. Pokud ale došlo k tomu, že jste vydělali hodně a nějaká ta daň vás může čekat, jsou odčitatelné položky od základu daně velmi dobrou cestou, jak mít daň nulovou, nebo ji zajímavě snížit. A kolik si tedy můžete slevit?

Contents

Úvěry na bydlení jsou nejznámější odčitatelné položky od základu daně

O co se může jednat? Jde o takové půjčky, které jsou spojeny s investicí do vašeho bydlení. A je v podstatě jedno, kudy se daná investice bude ubírat. Můžete tedy mít v plánu:

  • Koupit nemovitost
  • Postavit nemovitost
  • Rekonstruovat nemovitost

Co konkrétně patří mezi odčitatelné položky od základu daně? Jsou to zaplacené úroky. A to buď u hypotéky, nebo u úvěru ze stavebního spoření. Pokud jedno z toho máte, vyplatí se vyžádat si potvrzení od banky. Mimo jiné proto, že si za rok můžete odečíst opravdu velmi unikátní sumu. Z ní budete jistě překvapeni, protože jde o částku ve výši celých 300 000 korun českých.

Spoříte si na penzi?

Odčitatelné položky ze základu daně ušetří i statisíce

Odčitatelné položky ze základu daně ušetří i statisíce

Pokud ano, rozhodně vás chválíme, jelikož zajištění na stáří je krok správným směrem. Tím produktem, který se takzvaně počítá mezi odčitatelné položky od základu daně, patří penzijní připojištění. Nejenom, že u něho může zaujmout výše státního příspěvku. Rozhodně může zaujmout i to, že díky němu ošetříte na daních. A jaká je maximální výše, kterou si budete moci odečíst? Je to suma v maximální výši 24 000 korun českých. Má to ale svou podmínku. Je to jenom v případě, kdy si spoříte alespoň 3 tisíce korun měsíčně. Pokud je to méně, bude ponížena i ona maximální suma.

Určitě máte také životní pojištění

Když jste takto odpovědní z hlediska svého budoucího života, a to pokud jde primárně o váš důchod, tak budete zcela jistě odpovědní i s ohledem na situace, kdy se vám může něco stát. V takovém případě se hodí životní pojištění. I to můžeme označit za celkem zajímavý produkt, který má co nabídnout. Jak proto, že chrání, tak proto, že díky němu spoříte. A jeho existence také patří mezi odčitatelné položky od základu daně. Kolik si můžete odečíst v tomto případě? Podobně, jako v případě výše. Může to být suma až 24 000 korun ročně. I zde je ale podmínka – musí se jednat jenom o část spojenou s pojistnou ochranou. Nikoliv s investicemi.

Vzděláváte se?

Máte motivaci se vzdělávat, abyste byli lepší ve svém oboru, nebo aby mohlo dojít k tomu, že budete mít lepší všeobecný přehled? Stát tuto vaši snahu dokáže ocenit. A to tak, že si investice do vzdělání také můžete započítat do svého daňového přiznání. A i zde je suma celkem zajímavá, jelikož během roku může jít až o příjemných 10 000 korun českých. A co se vlastně do daného vzdělávacího segmentu přesně počítá?

  • Klasické školné
  • Placené kurzy nebo zkoušky
  • Absolvované školení

U vzdělání je nutné dodat, že výše 10 000 Kč je platná pro běžného zdravého člověka. Pokud vlastníte průkaz ZTP, znamená to pro vás možnost navýšení. A to na 13 000 Kč ročně, a pokud máte těžké zdravotní postižení, tak můžete počítat dokonce i s tím, že si lze odečíst sumu ve výši celých 15 000 korun.

Pokud jste v odborech, zohledněte to

I když to není příliš časté, musíme to zmínit. Mezi odčitatelné položky od základu daně patří i příspěvky, které zaplatíte, pokud jste takzvaně v odborech. I zde vás může zajímat, zda je dobré schovávat si potvrzení, a zda se výše sumy vyplatí. My musíme říci, že určitě ano. I když ne tak, jako tomu bylo v předchozích případech. Maximum je totiž suma rovná třem tisícům. Je s nimi ale spojena ještě jedna podmínka, která říká, že by daná suma měla odpovídat hodnotě 1,5 procenta zdanitelných příjmů. Pokud splňujete, můžete si daň lehce ponížit.

Darujete peníze, nebo věci?

Mnoho lidí se snaží o to, aby byli odpovědní. I proto darují mnoho věcí, ale i peněz. A to hlavně na charitu. Právě tato dobročinnost může být odměněna, a to jak jinak než v rámci daňového přiznání. Roli však zde hraje to, jak velký byl daný dar. Jeho výše musí být nejméně 1 tisíc korun, či v přepočtu dvě procenta ze základu daně. Maximum, které si lze v tomto směru odečíst, je 15 procent ze základu daně.

Také je dobré připomenout, že zvýhodněni jsou na daních třeba i dárci krve, stejně jako ostatní dárci. Tedy lidé, kteří darují například kostní dřeň, nebo dokonce i jeden ze svých orgánů. O na to se myslí.

Byli jste ve ztrátě?

Pokud ano, patří i ztráta mezi odčitatelné položky od základu daně. Velkým pozitivem je zde hlavně jedna věc. A to taková, že zde nemluvíme jenom o ztrátě, která by byla nutně spojena s předchozím rokem. Je možné si totiž odečíst ztrátu z podnikání, která vznikla v předchozích pěti letech. Pokud jste dané roky hodně investovali a málo vydělali, nyní toho můžete využít.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *