Kdo jsou nejčastější žadatelé o půjčku a kdy si půjčují?

Běžní žadatelé o půjčku jsou muži

Běžní žadatelé o půjčku jsou muži

Půjčky jsou přirozenou součástí našich životů. O tom zkrátka a jednoduše není pochyb. V souvislosti s tím musíme říci, že dnes existuje celá řada průzkumů, které se týkají nejenom úvěrových společností, ale často se týkají také nás, jako samotných žadatelů. Podívejte se s námi na to, kdo jsou nejčastější žadatelé o půjčku, stejně jako se podívejme také na to, kdy si nejčastěji půjčují.

Jak tomu bylo dříve?

Pokud jeden z posledních průzkumů porovnáme s minulými léty, musíme objektově říci, že je zde patrný jasný posun. V minulosti byli žadatelé o půjčku aktivní hlavně v polovině týdne. Tedy ve dnech středa a poté čtvrtek. Zajímavé bylo také to, většina z nich si o konkrétní úvěr žádala v podstatě hned ráno, ihned po probuzení.

Z toho můžeme celkem jednoduše vypozorovat to, že lidé chtěli mít půjčku u sebe v podstatě ještě do víkendu a mnohdy ani nepřemýšleli nad tím, zda ji potřebují, nebo jaké mohou být případné důsledky, které z půjčky plynou. Aktuálně je situace zcela jiná.

Jak je tomu nyní?

Jaká byla situace před dvěma lety, to již víme. Nyní se spolu s námi podívejte na to, jaká je situace nyní. To platí, že nejvíce půjček je požadováno hned v pondělí, tedy po víkendu. Zajímavý je také samotný čas žádosti, jelikož z ranních hodin se vše posunulo na hodiny odpolední. Konkrétně potom třetí hodinu. Z toho jasně vyplývá, že lidé ještě ráno a během dne přemýšlejí nad tím, zda je půjčka pro ně samotné vhodná. A pokud zjistí, že ano, ještě v rámci otevírací doby poskytovatelů si požádají. A to se týká všech aktuálně dostupných segmentů, kam se řadí:

  • Bankovní půjčky
  • Nebankovní půjčky
  • Půjčky od soukromých osob

V jakých měsících jsou žadatelé o půjčku nejaktivnější?

Podívejme se společně také na to, jaký měsíc je tím, kdy si lidé o peníze žádají nejčastěji. V tomto ohledu jasně platí, že se žádného netradičního období bát nemusíme. Jako tradičně je to měsíc prosinec. Z toho jasně plyne, že i když to odborníci nijak výrazně nedoporučují, lidé zkrátka chtějí mít Vánoce plné dárků a tak si právě na ně půjčují. Žadatelé o půjčku jsou tlačeni nejenom do běžných úvěrových produktů, ale velmi často mohou využívat třeba i splátkový prodej. Stačí tedy jenom zajít do obchodu a odnést si to, co potřebujeme. Bez peněz.

Dle posledních průzkumů je ale patrné také to, že mnozí žadatelé o půjčky čekají s úvěrem až do ledna. Jaký to má důvod? Logicky to jsou povánoční slevy, hlavně v oblasti elektroniky, domácích spotřebičů a dalšího zboží. Vánoce jsou tedy ve spojení s běžnými drobnostmi a teprve v lednu se koupí vše velké.

Kde si lidé půjčují nejčastěji?

Podívejme se také na to, kde konkrétně si lidé nejčastěji půjčují. Máme na mysli geografickou polohu místa, kde samotní žadatelé konkrétně bydlí. Pokud se podíváme na lokalitu, kde je půjček nejvíce, je to Moravskoslezský kraj. Důvod je samozřejmě jasný. Tato lokalita patří mezi poměrně chudé, což se logicky projevuje i na finanční nouzi obyvatel, kteří zde bydlí. A i když odborníci nedoporučují půjčky v těžkých životních situacích, je jasně patrné, že z jejich rad si lidé nic nedělají.

Podívejme se ale i na protipól. Tedy na oblast, kde si lidé půjčují nejméně. Je to Vysočina. To může být dáno hlavně tím, že v dané oblasti nežije zase až tolik lidí, nehledě na to, že daná oblast může nabídnout také poměrně dobrou míru zaměstnanosti.

Muž nebo žena?

Víme i to, zda jsou žadatelé o půjčku spíše muži, nebo ženy. Jelikož rodinnou kasu obvykle drží v jednotlivých domovech muž, je jasné, že dominuje i v této oblasti. Logicky tedy platí, že primárním žadatelem jsou muži. Pokud se podíváme blíže, lze zjistit i několik dalších zajímavostí. A to takových, že daný muž je:

  • Svobodný
  • Ve znamení Býka
  • Spojený se jménem Petr

Ano, i tolik nám mohou říci jednotlivé průzkumy. Jak vypadá ideální žadatel, to již víme. A i když sami nevěříme na znamení a jejich moc, musíme objektivně přiznat, že nejméně si půjčují Váhy. I to může být spojeno právě s jejich povahou – vše si do detailu promýšlí, než danou věc konkrétně udělají.

Proč si půjčujeme?

Na závěr se podívejme také na to, z jakého důvodu si žadatelé o půjčku berou konkrétní úvěrový produkt. Zde určitě nebude pro nikoho žádným velkým překvapením to, že tím hlavním důvodem je domácnost. A to ať už jde o nákup elektroniky nebo spotřebičů, nebo třeba rekonstrukce, či nutné opravy. Jsou tu ale i zbytečné půjčky. Kromě těch, které jsme již zmínili výše, nesmíme v současné době zapomínat třeba na velmi oblíbené plastické operace, stejně jako bychom neměli zapomínat ani na půjčky na dovolenou, nebo jiný podobný pobyt. I to jsou bohužel případy, v rámci kterých lidé neváhají se zadlužením, a to až na dobu několika let.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *