Je lepší bydlení vlastnit nebo jít do pronájmu?

Je jen málo lidí, kteří nechtějí bydlet pod vlastní střechou. Nejenže se dnes i takto definuje úspěšný člověk, ale zároveň se jedná o jistotu, že vám nebude pršet na hlavu ani v případě, kdy budete na mizině.

Problém je, že dosáhnout v současné době na něco vlastního je stále obtížnější. Jednak roste cena obytných nemovitostí, jednak se zpřísňují podmínky pro zisk hypoték. V takové situaci se pak z logiky věci nabízí otázka, zda je sen o něčem vlastním pro valnou část obyvatelstva vůbec realizovatelný a jestli není přeci jen lepší jít do pronájmu.

Nejdražší bydlení v Evropě

Je pravdou, že bydlení je drahé skutečně všude na světě, v Evropě to pak platí dvojnásob. Nicméně co se týče ceny obytných nemovitostí, jsme na tom nejhůře na celém evropském kontinentu.

Česká domácnost v současné době musí průměrně dát za běžný byt zhruba veškerý svůj výdělek za jeden kalendářní rok, tedy dvanáct platů. Řeč je ale o platu průměrném, nikoliv mediánu. V tomto ohledu jsme na tom mnohem hůř než okolní národy. Kupříkladu takoví Poláci, již jsou nám blízcí jak mentalitou, tak i ekonomickou silou, si mohou dovolit pořídit si byt za zhruba sedm až osm průměrných platů. A třeba v takovém Portugalsku to nejsou ani necelé čtyři platy.

Dle odborníků jsou na vině hlavně investoři a rovněž i byrokracie, kvůli níž se bytové domy staví pomalu, čímž samozřejmě roste i jejich cena.

S tím mají potíže hlavně mladé rodiny, které nedisponují takovými finančními možnostmi jako lidé s rozjetou kariérou a odrostlými dětmi, a tudíž je pro ně složitější, často dokonce nemožné, na hypotéku dosáhnout. Za takových podmínek pak nemá mnoho rodin jinou možnost než jít do podnájmu. Jde však o skutečně takovou tragédii?

Podnájem ve velkých městech

Je pravda, že podnájem je pořád přeci jen o něco méně výhodný než vlastnit sice nepříliš velký, ale alespoň nějaký byt. Hodně zde samozřejmě záleží na lokalitě. Pokud budete usilovat o pronájem Praha, pronájem Brno nebo pronájem bytu České Budějovice, očekávejte opravdu velice vysoké ceny. V české a moravské metropoli je pronájem pekelně drahý takřka všude a České Budějovice na tom v tomto ohledu nejsou o moc lépe.

V těchto městech je lepší uvažovat raději o koupi bytu. Sice budete nejspíše muset zvolit lokalitu dál od centra, nicméně to není pro většinu zájemců o bydlení žádný velký problém. Konec konců, vždy je lepší přizpůsobit se lepší finanční nabídce a bydlet trochu mimo původní plán než splácet hypotéky o dva tři roky déle.

V případě, že uvažujete nad tím vzít si pronájem Ostrava, je pro vás situace samozřejmě o něco lepší. I když jde o naše třetí největší město, pořád se jedná z pohledů většiny Čechů o nepříliš atraktivní lokalitu. Ostrava je totiž známá hlavně vyšší nezaměstnaností, nepříliš dobrým ovzduším a upřímně řečeno, ani po vizuální stránce nejde o žádný velký zážitek.

Nicméně jde o město, jenž se velmi rychlým tempem rozvíjí po všech stránkách, takže i když dnes pořád nepatří mezi nejatraktivnější lokality v České republice, nikde není řečeno, že se nemůže během několika let karta obrátit.

Vzhledem k výše uvedeným negativům jsou pronájmy v Ostravě ještě docela levné. O obytných nemovitostech se to samé říci úplně nedá, i když i ony jsou samozřejmě cenově zajímavější než v Praze.

Vyplatí se koupě bytu?

Máte-li k dispozici dostatečnou hotovost, vždy je lepší si byt koupit než pronajmout. Budete ve svém a nikdo vás nebude moci z vašeho obydlí vyhodit, což se o pronájmu rozhodně říci nedá. I v případě nutnosti vzít si hypotéku je určitě výhodnější koupit si vlastní obytnou nemovitost.

Ty totiž budou i nadále cenově růst a s nimi i podnájmy. Jakmile však hypotéku umoříte, v podstatě budete svobodní a za bydlení dáte měsíčně už jen minimum. Často se jedná o pomalý proces, ovšem na jeho konci dosáhnete svého.

A když si to například v půlce rozmyslíte, není žádný problém nemovitost výhodně prodat a jít třeba do něčeho menšího.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *