Jak získat pracovníky ze zahraničí

Nezaměstnanost je v České republice stále řešené téma, které nikam nevede. V prvé řadě je nezbytné si ujasnit, že neexistují žádné pracovní pozice, které jsou podřadné, každá práce je prospěšná a je za ní finanční ohodnocení.

Na pracovním trhu jsou nabízeny různé druhy práce, přičemž na ty dobře placené stojí fronty, zatímco na pracovní pozice, které jsou ohodnoceny pouze minimální mzdou, o ty nikdo nestojí.

Zájem o pracovníky z jiných zemí tedy roste, bývá však problém je do České republiky dostat, nábor pracovníků ze zahraničí je dlouhý proces, který je příliš náročný na čas.

Vyřízení veškeré dokumentace může v některých případech trvat i několik měsíců, což bývá pro zaměstnavatele náročné, pokud potřebuje někoho sehnat okamžitě. Do České republiky jezdí cizinci z různých zemí, nejvíce jich je ale z Ukrajiny.

Jak postupovat při náboru cizinců

Cizinci mohou být zaměstnáni na různých pozicích, většinou se jedná o nábor nových zaměstnanců do různých továren, kde je nedostat stále.

Nábor zaměstnanců může proběhnout i na pozice jako je například číšník nebo recepční, což jsou pozice, kde jste neustále v kontaktu s lidmi, proto je nezbytná dostatečně dobrá znalost českého jazyka, nikdo z návštěvníků nechce hledat ve slovníku každého slovo, které zaměstnanec řekl.

Na cizince lze také pohlížet z více úhlu:

  • Trvalý pobyt na území ČR – i když se jedná o cizince, mohou mít na území ČR trvalý pobyt. Tito cizinci jsou na trhu práce na stejné pozici jako občané České republiky, mohou se tedy hlásit na všechny pozice, jediné omezení nastává u pozic, kde je vyžadování státní občanství České republiky.
  • Trvalý pobyt na území EU – cizinci, kteří bydlí na území Evropské Unie mají také nepřeberné výhody, zaměstnavatelé si je mohou najmout okamžitě, protože nemusí mít vyřízené pracovní povolení, na trh práci mají volný přístup. Aby však existovat nějaký úřední zápis, musí zaměstnavatelé v místě výkonu práce podat písemné ohlášení, které dokládá, že daná pozice byla obsazena cizincem.
  • Cizinci z třetích zemí – jedná se o cizince, kteří se chtějí ucházet o pracovní pozici v České republice, ale nejsou obyvateli Evropské Unie. Pokud chtějí podnikatelé zaměstnat tyto cizince, musí počítat s delším procesem, cizinci si musí zajistit povolení – zaměstnaneckou nebo modrou kartu.

Podnikatelé se také mohou zapojit do různých projektů, které jsou podporovány pro nábor cizinců na pracovní pozice. Každý projekt má však odlišnou kapacitu, která je vždy stanovena na 1 rok, pokud je kapacita naplněna, nebudete do něj zařazeni.

Využít můžete také nabídek jednotlivých pracovních agentur, které se zaměřují na sehnání pracovníků z ciziny. Výhodou pracovní agentur jsou dobré zkušenosti, takže vám na pozici seženou nejen kvalifikované zaměstnance, kterého potřebujete, ale také mají dobré kontakty na úřadech, takže celý proces vyřizování povolenou mohou urychlit.

Jednou z nich je pracovní agentura IRS Czech, která na rozdíl od ostatních nabízí nábor zaměstnanců přímo v zemi odkud zaměstnanec pochází. Samozřejmě to neznamená, že budete muset odjet na Ukrajinu nebo na Filipíny.

Vše je řešeno pomocí náborových středisek přímo v dané zemi, odkud je možné na dálku uspořádat video konferenci nebo se podívat přímo na pracujícího zájemce o práci. Finální výběr pak provádíte v klidu ve firmě v ČR, takže šetříte čas i peníze.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *