I s malým kapitálem se dá rozjet úspěšné podnikání

Každé podnikání je tak trochu risk. Už jen proto, že ke každému je třeba mít alespoň nějaký vstupní kapitál, který do něj investujete. Minimalizovat riziko neúspěchu ale můžete převzetím zaběhnutého a úspěšného obchodního konceptu – franchisingem.

Máte energii, odhodlání a nějaké peníze do začátku? Franchising pro vás může být tím pravým řešením, jak rozjet vlastní podnikání. Platit budete za licenci, otevření pobočky a pravidelně odvádět domluvená procenta z obratu. Na kolik vás taková franšíza tedy přijde?

Výše vstupního kapitálu je na vás

Hned na úvod je třeba říct, že úplně bez investic to nepůjde. Jak budou velké ale záleží jen na vás. Všechny poplatky definuje smlouva uzavřená mezi franšízorem a franšízantem a u každé franšízy budou trochu jinak vysoké. Za licenci opravdu známé značky zaplatíte několik set tisíc korun, za menší a začínající projekty třeba jen několik desítek tisíc. Musíte ale také počítat s náklady na otevření pobočky a najmutí prvních zaměstnanců.

Kolik vás franšíza bude stát průběžně?

Z franšízy budete pravidelně odvádět měsíční marketingový poplatek a tzv. průběžný poplatek za provozování licence. Obvykle nepřesahují 5 % z obratu, ačkoliv u větších franšíz se mohou vyšplhat třeba i na 15 %. Od franšízora můžete obdržet propočty rentability, které lze brát jako cenný ukazatel, avšak není možné se na ně stoprocentně spoléhat.

Není nutné disponovat celým kapitálem

Dobrou zprávou je, že nemusíte mít okamžitě k dispozici celý kapitál. Bankovní společnosti totiž nabízejí půjčky přesně na účel provozování franšízy. I tak je ale vhodné, aby půjčka nepřesahovala 50 % potřebných financí. Berte to však jako motivaci – když budete do franšízy investovat své vlastní peníze, bude to vaším hnacím motorem při prvotních problémech.

Pokud chcete eliminovat rizika neúspěchu, vyberte si projekt, který je osvědčený, unikátní a perspektivní. Takovým je například Extéria Market, který se specializuje na služby v oblasti BOZP a PO a kde tedy nehrozí výpadek odbytu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *