Finanční leasing nebo operativní leasing? Co je lepší volbou?

Plánujete koupit nový automobil? Pokud ano, můžete ho zcela přirozeně financovat z vlastních našetřených peněz. Pokud je nemáte, může to být problém. Musíte se uchýlit k úvěrovým produktům. Kromě klasické půjčky existuje i možnost financování pomocí leasingu. Dnes rozlišujeme dvě možnosti. Je to operativní leasing a finanční leasing. Jak se dané varianty liší a jaká je lepší volbou v rámci různých ohledů? Podívejme se společně.

Contents

Pro koho jsou dané množnosti určené?

Nejprve se podívejme na toto důležité rozdělení. Zde je třeba jasně říci, že obě varianty jsou jak pro podnikatele, tak i pro soukromé osoby. Na druhou stranu však musíme dodat, že finanční leasing je mnohem více a mnohem častěji nabízený podnikatelům. Soukromé osoby mají mnohem méně možností, jak ho mohou získat. Pokud jde naopak o operativní leasing, již můžeme uvést, že je určený jak podnikatelům, tak soukromým osobám. A to s jistotou dostatečného výběru. Dále je rozhodně třeba uvést i to, že tuto formu může poskytovat:

  • Samotná automobilka
  • Autosalon či jiný prodejce
  • Soukromá společnost

Jaké jsou podmínky získání?

Finanční leasing je klasikou. Operativní leasing je zajímavou novinkou.

Finanční leasing je klasikou. Operativní leasing je zajímavou novinkou.

Dá se říci, že velmi podobné. Více však dominuje operativní leasing, jelikož u něho ani tak nemluvíme o možnosti klasické koupě, jelikož mluvíme spíše o možnosti pronájmu. A to znamená, že vůz lze v podstatě získat jenom za předložení dokladů totožnosti a již nemusí být jakýmkoliv problémem v něm klasicky odjet. To standardní finanční leasing je produktem, na který je třeba pohlížet spíše jako na produkt úvěrový, kdy je předmětem financování samotný automobil. A zde rozhodně musíme říci to, že je třeba doložit informace, které prokážou dobrou bonitu žadatele. Hlavně jsou požadovány informace o příjmech, a to jak fyzické osoby, tak třeba i osoby právnické.

Kdo je majitelem vozu?

I tuto otázku je dobré si položit. Pokud se na operativní leasing, stejně jako na finanční leasing podíváme blíže, je třeba říci, že na úplném začátku je to vždy konkrétní společnost, která financování pomocí této metody umožnila. Teprve poté se mohou objevovat rozdíly. Nejprve tedy majitelem vozu nejste, a ani nebudete. Pokud zvolíte finanční leasing, máte jistotu, že se jím v budoucnu stanete. A to nejčastěji se zaplacením poslední splátky. To bude automobil klasicky napsán na vás a poté už je jenom na vás samotných, jak se vším okolo něho naložíte.

Jak jsme již zmínili výše, na operativní leasing je lepší pohlížet spíše jako na možnost dlouhodobého pronájmu. A to platí i v tomto případě. Automobil tedy nebude nikdy váš, jelikož ho máte na určitou dobu pouze pronajatý. Dodejme však, že pokud budete chtít v dané smlouvě po jejím konci pokračovat, sepíše se automaticky nová a vy opět obdržíte automobil. Ne ten samý, ale novější model.

Jak je to se starostí o automobil?

I toto je třeba zdůraznit. Pokud jde o operativní leasing, dá se říci, že se o něho v mnoha směrech v podstatě starat nemusíte. Vaší jedinou povinností je tankování paliva. Vozy financované touto formou jsou obvykle nové a v záruce, stejně jako platí, že se o všechny povinnosti stará jejich majitel. Jde třeba o:

  • Pravidelné servisní prohlídky
  • Výměny oleje a jiné nezbytnosti
  • Údržba s vozem spojená

Pokud jde o klasický finanční leasing, majitelem vozu sice nejste, ale jste jeho provozovatel. V takovém případě platí, že se o vše, co s vozem souvisí, staráte jenom vy sami. Jde tedy hlavně o věci, které jsme jako příklad uváděli výše.

Jak je to s pojistkami?

I na to je důležité se ptát, pokud se rozhodnete pro financování vozu, u kterého zvolíte leasing. Zde musíme říci, že obě varianty jsou stejné. A to takové, že pojištění, a to jak odpovědnosti z provozu vozidla, tak i to havarijní, je už součástí samotné smlouvy a platba za něho je již součástí samotných splátek. Toto má přirozeně jednu výhodu, a to takovou, že se nemusíte o nic starat a s vozem můžete hned po podpisu smlouvy vyrazit. Pokud se naopak podíváme na nevýhodu, může to být přirozeně to, že cena pojistky nemusí patřit k nejlevnějším. Dále nezapomínejme zmínit také to, že ne vždy vám mohou vyhovovat také samotné parametry pojištění.

Kolik financování stojí a jak je výhodné?

Toto je velmi individuální a v podstatě není možné sdělit jednoznačnou odpověď. Pokud budeme konkrétní, tak hlavně záleží na typu vozu, stejně jako na poskytovateli leasingu, stejně jako záleží i na tom, jak je automobil drahý, nebo jak dlouho bude platit smlouva, kterou sjednáte. Každopádně lze říci, že o něco dráže vychází operativní leasing, díky kterému se naopak nemusíte starat o jakékoliv servisní práce. V obou případech ale počítejte s tím, že při financování tímto způsobem se budou splátky pohybovat ve výši několika tisíců korun českých.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *