Ethereum vs. bitcoin. Znáte rozdíly?

Bitcoin a ethereum. Dvě největší a nejznámější kryptoměny na světě. Pokud jste se rozhodli, že začnete s kryptoměnou obchodovat, pak je velmi důležité, abyste pochopili rozdíly mezi těmito dvěma měnami.

Budoucnost obchodu ve virtuálním světě

Kryptoměnám je společná decentralizace, což znamená, že nejsou nikým a ničím regulovány ani kontrolovány. Nejsou závislé na politické ani ekonomické situaci jednotlivých zemí, což je jejich obrovská výhoda. Bitcoin i ethereum fungují na elektronické bázi, nejedná se tak o měnu, jakou jsou klasické peníze. Bitcoin se jako první virutální měna objevil už před deseti lety.  Na světě je ho 21 milionů. Získáte ho těžbou nebo nákupem na bitcoinové burze. K obchodu s bitcoiny budete potřebovat zaheslovanou bitcoinovou peněženku, ale dávejte si na ni dobrý pozor. Jakmile jednou přístup k peněžence ztratíte, vaše bitcoiny jsou nenávratně pryč. Obchodováním s Bitcoiny se zabývá kupříkladu společnost XTB.

Decentralizovaný a anonymní systém

Bitcoin je nejstarší a nejznámější virtuální měnou. Kryptoměn je ale víc než tisíc. Obchod s bitcoiny funguje na technologii blockchain. Což si můžete představit jako veřejnou knihu s přehledem všech transakcí, které kdy s bitcoiny někdo provedl. Uvidíte účty, na kterých se bitcoiny pohybují, nezjistíte už ale, komu účet patří. To dělá z blockchainu technologii, která je transparentní, ovšem zároveň anonymní.

Ethereum garantuje rychlejší transakce než bitcoin

Na rozdíl od bitcoinu, s kterým přišel údajný Satoshi Nakamoto, kterého nikdy nikdo neviděl, druhou největší kryptoměnu ethereum založila společnost Ethereum v roce 2015. Transakce, které probíhají v prostředí etherea s touto měnou, jsou na rozdíl od transakcí s bitcoinem mnohem rychlejší. Zatímco u bitcoinu se transakce počítají na minuty, ethereum garantuje zpracování v řádu sekund. ETH funguje ve své podstatě jako software, který může být použit všemi, ale je nezmanipulovatelný.

Ethereum jako platforma

Obě měny se liší rovněž svým účelem. Zatímco bitcoin byl vytvořen jako alternativa k běžným penězům a je tedy prostředkem platebních transakcí, ethereum slouží primárně jako platforma, která umožňuje vznik smart kontraktů a decentralizovaných aplikací. Navzájem si tyto dvě kryptoměny proto prakticky nekonkurují. Smart kontrakty, které jsou páteří etherea, efektivně nahrazují běžné crowdfundingové platformy. Firma nebo jednotlivec představí svou vizi, službu nebo produkt. Následně vytvoří vlastní token, který může zakoupit kdokoli. Vybrané peníze pak slouží firmám k financování jejich činností.

Více informací o kryptoměnách naleznete zde: https://www.xtb.com/cz/kryptomeny-kb

 

3/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *