Daňové ráje jsou výhrou pro obě strany

Daňové ráje jsou opředeny celou řadou negativity a tajemných mýtů. Přitom se jedná o výhru pro obě strany. Tedy jak pro podnikatele, tak samotnou zemi.

Některé země nejsou atraktivní pouze jako turistické destinace, ale také jako místa, která jsou jako dělaná pro movité podnikatele. Díky příznivým daňovým podmínkám totiž jim i jejich firmám pomáhají každý rok ušetřit spoustu peněz. Co to ale daňové ráje vlastně jsou?

Co je to daňový ráj?

Najít kompromis mezi atraktivním trhem a spravedlivou daňovou povinností rozhodně není jednoduché. Pokud si podnikatel není schopný díky svému postavení vyjednat daňové úlevy, pak nemá jinou možnost, než přijmou nastavené podmínky. Nebo existuje i jiná cesta? Samozřejmě existuje, ale širokou veřejností i odborníky je často zatracována.

Jde o daňové ráje, které oproti vyspělým ekonomikám nabízí výrazně nižší daňovou povinnost. V posledních letech sice tento trend upadá, spousta podnikatelů ale stále zakládá offshore společnosti, aby mohla těchto výhod čerpat. Stačí si přitom založit pobočku ve vybrané zemi a převést sem část kapitálu, případně převelet celou firmu přímo do daňového ráje.

Výhra pro obě strany

Daňové ráje jsou přitom výhrou pro obě strany. A to jak pro samotné podnikatele, tak i pro země, které mají daně nastavené takto nízko. Firmy v této zemi totiž výrazně ušetří na daních. Díky vlídné daňové politice na tom ovšem netratí ani daný stát. Jak jsme zmínili výše, daňové ráje jsou stále poměrně oblíbené. To znamená, že do těchto zemí proudí zahraniční kapitál, se kterým je spojené i silnější ekonomické postavení ve světě.

Cesta do daňových rájů ovšem není pro každého. V některých případech totiž mohou takové firmy ztratit některá svoje privilegia, případně dokonce platit tučné pokuty. Zejména pokud se zjistí, že se snaží krátit svoje daně. Zdá se ale, že i přes klesající tendenci si daňové ráje vždycky najdou místo na podnikatelském a finančním trhu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *