Co jsou to ETF?

ETF – moderní způsob bezpečného investování.

I přes to, že se nejedná o nic složitého, je nutné si o ETF také mnoho nastudovat. Co je to ETF? –  jednou větou jsou to burzovně obchodované fondy. Znamená to, že díky diverzifikaci (rozdělení portfolia) nesou mnohem menší riziko, než jednotlivé akcie. Princip ETF funguje na základě Diverzifikovaného koše investic. Ten obsahuje většinou vyšší desítky (běžně se pohybují i v řádů stovek) akcií a cenných papírů. Při investování je snížení rizika každodenním tématem, proto ETF sklízí v posledních letech velký úspěch, především u začátečníků nebo “víkendových investorů”. 

ETF vs. Akcie jednotlivých firem

Vsázka na jednu kartu má vždy jen dva možné výsledky. Radostná výhra nebo úplná prohra. To platí také na burze. Pokud za částku, kterou jste se rozhodli investovat, nakoupíte pouze akcie jedné jediné firmy, jste na jejím osudu zcela závislí. Pokud bude prosperovat a cena akcií půjde nahoru, vaše investice se bude zhodnocovat. Máte-li štěstí, můžete během několika let i znásobit vaši vstupní investici. Pokud ale tato společnost například vyhlásí bankrot, vaše cenné papíry ztratí veškerou hodnotu. Podstupovat takové riziko rozhodně na klidném spánku nepřidá.

Naopak ETF je sázka na několik karet najednou. Vaše částka je rozdělena do zmíněného Koše investic, proto například krach jedné společnosti nemusí nutně znamenat ztrátu investované částky. Kombinace určité jistoty a nízkých poplatků za správu stojí za úspěchem ETF. Je pouze na vás, do jakého odvětví se rozhodnete investovat. Nabízí se například energetika, technologie, nemovitosti nebo drahé kovy. 

Pokud vás dané téma zajímá více, o ETF se detailně dočtete na portálu TradeCZ. Naleznete zde mnoho užitečných rad a tipů, které vám usnadní investování a dopomůže k dlouhodobým ziskům. 

Nabídka ETF fondů se stále rozrůstá a vybere si z ní opravdu každý. 

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *