Akcie Netflixu a Amazonu. Do kterého z nich se aktuálně vyplatí investovat?

Netflix a Amazon se na trhu řadí mezi jedny z nejúspěšnějších společností na poli streamovacích služeb. Není tak divu, že se většina investorů snaží zjistit, který z těchto akciových titulů je výhodnější. Ani jedné ze společností se během pandemie nedařilo nějak špatně, situace je ale nyní vzhledem k náladě na trzích úplně jiná než právě během pandemie. Netflix je meziročně o necelých 70 % níže a Amazon o zhruba 35 %, což výběr mezi oběma tituly nějak neulehčuje.

Do které z nich se tedy v současnosti vyplatí investovat?

Netflix má v tomto roce na kontě více jak 220 milionů uživatelů

Netflixu se za poměrně krátkou dobu podařilo vydobýt si první místo mezi streamovacími platformami a zároveň posunout zábavní průmysl na úplně nový level. Filmové novinky a seriály tak pochází především z produkce Netflixu, což z něj vytváří již neodmyslitelnou součást většiny domácností. Celkový počet uživatelů se v tomto roce vyšplhal už na 220 milionů. Poroste ještě uživatelská základna Netflixu v tomto roce?

K tomuto růstu pomohla společnosti nejen expanze do více jak 190 zemí, ale i pandemie koronaviru. Ta mu během lockdownu přinesla více než 20 milionů platících uživatelů. V návaznosti na to v roce 2021 výnosy společnosti vzrostly o 28 %, načež na to reagovaly i jeho akcie růstem o 69 %. Bohužel ale na konci roku 2021 následoval pád, který ne, a ne se zastavit. Co Netflix za poslední roky získal, honem rychle také odmazal.

Bude se Netflixu dařit i v následujících letech? Podle posledních odhadů by jeho příjmy a výnosy měly v příštím roce vzrůst o jednotky %, což se čísly z pandemické doby rozhodně nedá srovnávat.

Amazon má velký potenciál v cloud computingu

Amazon je samozřejmě v porovnání s Netflixem mnohem větší společností, která ročně generuje zisky ve stovkách miliard dolarů. Pokud však budeme obě společnosti porovnávat v rámci streamovacích platforem je Netflix jasným vítězem. Na druhou stranu má Amazon větší prostor k růstu v dalších nabízených službách, a to e-commerce a cloud computingu.

Společnost za poslední čtyři čtvrtletí utržila více jak 480 miliard dolarů, přičemž její akcie klesly o nějakých 35 %.

Většina analytiků však očekává, že poptávka po online nákupech vzroste a v návaznosti na ní vzroste i poptávka po cloud computingu, kterou zaštiťuje svými službami Amazon Web Services.

Který z titulů je tedy výhodnější? Z výše zmíněného není pochyb, že se oběma společnostem velice dařilo během pandemie. Otázkou však zůstává, jak tomu bude nyní. Máme tu recesi a přicházející ještě vážnějších ekonomickou krizi. Rozhodne to, zda dokáží být společnosti i tak ziskové a udržet si svůj obchodní model.

Navzdory tomu všemu, co se nyní děje se Amazon nabízí jako zajímavější investice, a to především díky své nabídce služeb, která má mnohem větší potenciál k růstu. Zda a do jaké společnosti se rozhodnete investovat je samozřejmě už jenom na vás. Na trhu se ale nyní nachází spousta příležitostí, tak je nepromarněte.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *